Sărbătoare tradițională la Șieuț

• 10.23.2018

Sărbătoarea tradiţională de praznic la Şieuţ are, anul acesta, conotaţii aparte, fiind dedicată sărbătorii Centenarului Marii Uniri. După cum ne informează primarul Ioan Dedean, sâmbătă, de la ora 12.30, în centrul comunei va avea loc ceremonialul militar-religios dedicat dezvelirii Monumentului Eroilor din cele două Războaie Mondiale.

Legătură externă

Obiceiul plugarului

• 04.19.2018

Serviciul Conservarea, Cercetarea, Protejarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale din cadrul Centrului Judeţean pentru Cultură Bistriţa-Năsăud a realizat în perioada martie-aprilie 2017 filmările pentru producţia documentar-etnografică „Obiceiul Plugarului – Ieşitul plugului întâi la Şieuţ”, film ce va fi lansat vineri la Bistriţa.

Legătură externă

Premiera documentarului etnografic

• 05.29.2015

Consiliul Județean Bistrița-Năsăud, Centrul Județean pentru Cultură, Primăria și Consiliul Local Șieuț, Peek a Pic Bistrița vă invită la premiera documentarului etnografic ”Cununile de Rusalii la Șieuț”